• „Komu še ňeľeňi, tomu še žeľeňi“ – Rodičia deťom

Občianske združenie SRRZ-RZ pri Základnej škole s materskou školou Porúbka č. 20 sa podieľa na výchove a vzdelávaní mladej generácie, čím pomáha zvyšovať jej kvalitu. Podporuje žiacke talenty, pomáha pri rozvoji záujmovej a mimoškolskej činnosti.  Finančnou spoluúčasťou podporuje školské projekty, no v rámci ponuky sa aj samo zapája do menších projektov.

Rok 2020 bol veľmi náročný pre celú krajinu a zvlášť pre školy a žiakov, preto keď na začiatku  roka 2021 MIRRI SR vyhlásilo výzvu pre najmenej rozvinuté okresy v oblasti podpory regionálneho rozvoja rodičovské združenie sa rozhodlo do nej zapojiť. Účelom projektu bola tvorba a zlepšenie stavu životného prostredia  a podpora činností, ktoré vedú  k tvorivému využívaniu zázemia školy pre posilňovanie pozitívneho cítenia žiakov k životnému prostrediu. V rámci projektu si združenie dalo za cieľ zatraktívniť vonkajšie  priestory školy, ktoré zároveň poslúžia  pre žiakov ako učebňa pod holým nebom. Inovačné plány dostali zelenú koncom roka 2021, kedy bol projekt schválený. Napriek veľkému časovému sklzu sa  v priebehu prvých  troch zimných mesiacov podarilo splniť ciele, ktoré si RZ určilo. Hneď v januári bola zrevitalizovaná zeleň v školskom parku, aj z bezpečnostných dôvodov, boli znížené stromy a odstránené ich suché polámané konáre. Vďaka celkom priaznivému počasiu sa vo februári začalo s výstavbou učebne a osadzovaním edukačných tabúľ a lavičiek. S oteplením ku koncu marca pribudol aj pocitový chodník a nová zeleň do vyvýšených záhonov, ktoré vkusne dopĺňajú architektúru parku. Nový šat dostalo aj oplotenie areálu, nenápadnosť  ktorého podčiarkuje vnútornú farebnosť a zeleň.

Vychádzajúc z celonárodnej výzvy, ktorou je realizácia opatrení na ochranu, udržiavanie a zveľaďovanie životného prostredia a v súlade  so  strategickým cieľom rozvoja obce Porúbka vytvoriť podmienky pre zvýšenie kvality života obyvateľov obce,  jej atraktivity a vybavenosti, tento projekt splnil očakávania. Školský park v súčasnosti bude nielen estetickým stvárnením centra obce, ale rovnako ako žiakom aj širokej verejnosti prinesie poznatky, relax a oddych.

Žijeme v regióne východného Slovenska, kde popri  slovenčine nám znie aj nárečie našich predkov, preto  prísloviami “Komu še ňeľeňi, tomu še žeľeňi“ „Šicki zme tu jedna rodzina“ „Jeden robi jak še patri, druhi patria jak še robi“ „Dzecom u prirodze, jak kačkom na vodze“ realizujeme nielen aktivity projektu, ale chceme vzdať úctu regiónu Zemplín, ktorého sme súčasťou, jeho kultúre, tradíciám i prírodnému bohatstvu.

Aj keď v súčasnej dobe je populačný útlm a z tohto dôvodu aj počet žiakov v škole je nižší, predpokladáme návrat k vidieku a jeho výhodám v blízkej budúcnosti. Výhodou školy je, že má dostatočné kapacitné priestory a kvalitné personálne obsadenie, na čele s vedením školy, ktoré prispôsobuje školu požiadavkám doby. Škola je školou rodinného typu, preto aj nám, rodičom, záleží  na jej udržaní a rozvoji.