Základná škola s materskou školou, Porúbka č. 20
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Materskej školy Porúbka
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona č.245/2008 o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a vyhlášky MŠ SR č.306/2008 Z. z. o materskej škole, Pracovného poriadku pre pedagogických zamestnancov a ostatných pracovníkov škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obce Porúbka, s prihliadnutím na špecifické podmienky MŠ v Porúbke.
V Porúbke: 30.08.2019
Vypracovala: ZRŠ za MŠ: Marcela Nebesníková
- I. PRÁVA A POVINNOSTI DIEŤAŤA A ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCU
1. Dieťa má právo na
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,
- vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
- na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
- na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených zákonom podľa § 24.
- dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
- dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky;
2. Dieťa je povinné
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy
- chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,
- konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia,
- rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
3. Zákonný zástupca dieťaťa má právo
-
- vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy na edukačných aktivitách určených ročným plánom školy
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia
4. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný
-
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky,
- predložiť škole lekárske potvrdenie, ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce dni
-
II. CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola je jednotriedna. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku od troch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ak nie je naplnená kapacita MŠ je možné prijať aj dvojročné dieťa, ak spĺňa hygienické požiadavky na pobyt v MŠ. Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
Materská škola je umiestnená v samostatnej budove. Nachádza sa tam vstupná chodba, herňa, soc. zariadenie, šatňa, jedáleň, kuchynka, spálňa, rozprávková izba a pracovňa zástupkyne riaditeľa.
-
III. PREVÁDZKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 7.00 do 16.00 hod.
- Riaditeľ Základnej školy s materskou školou: Mgr. Marta Sekeráková
- Zástupkyňa riaditeľa Základnej školy s materskou školou: Marcela Nebesníková
Konzultačné hodiny: nepárny týždeň – od 12.00 – 15.00 hod.
párny týždeň – od 7.00 – 8.00 hod.
- Vedúca školskej jedálne: Alena Falisová
Konzultačné hodiny: pondelok: od 11.00 – 12.00 hod.
- Učiteľka: Blanka Štofilová
- Upratovačka + donášačka stravy: Mária Kudláčová
- Kurič: Marcel Fiľko
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi a odsúhlasená riaditeľom ZŠ s MŠ
a Obecným úradom v Porúbke.
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na 8 týždňov. V tomto období vykonávajú prevádzkoví pracovníci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí pracovníci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku.
Prerušenie prevádzky oznámi zástupkyňa riaditeľa materskej školy oznamom dva mesiace vopred.
-
IV. PODMIENKY PRIJATIA A DOCHÁDZKY DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
- Zápis a prijatie detí do materskej školy
Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci máj alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita predškolského zariadenia.
Pri prijímaní detí k začiatku školského roka zverejní zástupkyňa riaditeľa školy najneskôr
do 15. apríla príslušného kalendárneho roka na hlavnom vchode budovy materskej školy miesto a čas podania prihlášky, počet detí, ktoré môžu byť prijaté a kritéria prijímania. Prednostne sa prijímajú deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku.
Prihlášku obdrží rodič u zástupkyne riaditeľa školy. Po jej vyplnení k nej rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží rodič zástupkyni riaditeľa školy spravidla do 30. júna. Pokiaľ rodič do tohto termínu rozhodnutie od riaditeľa ZŠ s MŠ neobdržal, upozorní zástupkyňu riaditeľa materskej školy na možnosť odkladu povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v materskej škole.
Do MŠ možno spolu so zdravými deťmi prijať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. V súlade so zákonom č.245/2008 Z. z. sa špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou rozumie ,,požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre dieťa, ktoré vyplývajú z jeho zdravotného znevýhodnenia alebo nadania alebo jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí, uplatnenie ktorých je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti dieťaťa a dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.“
Za dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami považujeme len dieťa, ktoré má zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávanie potreby.
Zariadením výchovného poradenstva a prevencie je v súlade s §130, ods. 2 písm. a) a b) zákona č.245/2008 Z. z. Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, a Centrum špeciálno- pedagogického poradenstva.
Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu s prihláškou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter postihnutia dieťaťa.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k školského roku dostane rodič najneskôr do 30. mája príslušného kalendárneho roku. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania prihlášky.
Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča so zástupkyňou riaditeľa materskej školy. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže zástupkyňa riaditeľa školy po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa materskej školy / na dohodnutý čas/ alebo o ukončení tejto dochádzky.
Rodičia sú povinní pri nástupe dieťaťa do MŠ poskytnúť všetky informácie potrebné k riadnej evidencii dieťaťa – rodné číslo, zdravotnú poisťovňu, zamestnanie rodičov, telefonický kontakt a pod. Zároveň sú povinní nahlásiť v MŠ všetky zmeny, súvisiace s požadovanými informáciami.
2. Dochádzka detí do materskej školy
Rodič privádza dieťa do materskej školy do 8.00 hod. a prevezme ho spravidla
po 15.00 hod. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič so zástupkyňou riaditeľa školy alebo s učiteľkou materskej školy.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí / napr. aby neobmedzil pobyt detí vonku a pod./.
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí:
- zvýšená teplota
- dusivý kašeľ
- výtok z očí či z nosa
- užívanie antibiotík – učiteľka MŠ nemôže podávať deťom žiadne lieky!
- pomočovanie
- ak je napadnuté parazitom – voš vlasová, mrle, hlísty
- infekčné a prenosné choroby – ovčie kiahne, rubeola, osýpky a iné
- ak je dieťa bacilonosičom – až do vyliečenia
- črevné ťažkosti – hnačka, zvracanie
- ak malo deň predtým v MŠ teplotu 38°C a viac
Pri neprítomnosti dlhšej ako 5 dní sa dieťa do kolektívu môže prijať len po predložení písomného potvrdenia lekára o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a tiež, že mu nebolo nariadené karanténne opatrenie (potvrdenie o bezinfekčnosti nesmie byť staršie ako 1 deň).
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred, najneskôr do 8.00 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti.
Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi zástupkyni riaditeľa školy dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi zástupkyni riaditeľa školy dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší vnútorný poriadok materskej školy, zástupkyňa riaditeľa školy po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
3. Úhrada príspevkov za dochádzku
Za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumu 4€. Výšku príspevku za pobyt dieťaťa v MŠ zriadenej obcou určil zriaďovateľ VZN č.1 /2012. Uhrádza sa vopred a to najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
Príspevok sa neuhrádza , ak sú splnené tieto podmienky:
a) dieťa nenavštívilo zo zdravotných dôvodov predškolské zariadenie 30 po sebe nasledujúcich dní, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára s vyznačením začiatku a skončenia choroby
b) rodič predloží zástupkyni riaditeľa školy doklad o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu
c) dieťa má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje. V prípade, že rodič neuhradí uvedený príspevok v stanovenom termíne, zástupkyňa riaditeľa školy môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
- V. VNÚTORNÁ ORGANIZÁCIA MŠ
1. Organizácia tried a vekové zloženie detí
MŠ Porúbka je jednotriedna. Do materskej školy sa môžu prihlásiť i deti mladšie ako tri roky, avšak staršie ako dva roky. Najvyšší počet detí určený RÚVZ v Michalovciach je 16. V odôvodnených prípadoch môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa a ŠŠI prekročiť počet detí v triede podľa odseku 10 najviac o tri deti. (§28 ods. 15 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní).
2. Prevádzka triedy, schádzanie a rozchádzanie detí
V čase od 7.00 – 8.00 hod. sa deti schádzajú, od 15.00 – 16.00 sa deti rozchádzajú.
3. Preberanie detí
Dieťa od rodičov preberá zástupkyňa riaditeľa školy alebo učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi / inej splnomocnenej osobe / alebo učiteľke , ktorá ju strieda.
„ Preberanie “ detí medzi učiteľkami v čase schádzania a rozchádzania je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúcej a odovzdávajúcej učiteľky.
Na prevzatie svojho dieťaťa z predškolského zariadenia môže rodič, písomne splnomocniť aj svoje dieťa, staršie ako 10 rokov alebo inú dospelú osobu, ktorá je pedagogickým zamestnancom známa.
4. Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup rodičia, ktorí po vstupe do budovy materskej školy si očistia obuv alebo použijú pripravené návleky. Každé dieťa má svoju skrinku označenú značkou. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Do skriniek si deti neodkladajú žiadne potraviny (sladkosti, nahryznuté ovocie, žuvačky a pod.) ani cenné veci (v prípade odcudzenia zodpovednosť preberajú rodičia). Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľka, za hygienu upratovačka.
Rodič vstupuje do iných priestorov materskej školy len po vyzvaní zamestnanca MŠ.
5. Organizácia v umyvárni
Škola má samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, zubnú kefku označenú svojou značkou. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu zodpovedá určený prevádzkový pracovník.
Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka.
6. Organizácia v jedálni
Desiata sa deťom podáva o 9.00.
Obed sa podáva v čase od 11.45 – 12.15 a dováža sa zo základnej školy.
Olovrant sa podáva o 14.45 v jedálni MŠ.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá zástupkyňa riaditeľa školy a učiteľka materskej školy. Učiteľky vedú detí k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti staršej a strednej skupiny používajú kompletný príbor.
Deťom je v priebehu celého dňa umožnený voľný príjem tekutín (čaj, sirupová voda, čistá voda), ktoré majú pripravené v džbáne. Hygienu pitného režimu zabezpečuje kuchárka.
7. Pobyt detí vonku
Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne riaditeľa školy.
Na vychádzke nemôže mať učiteľka viac ako 20 detí vo veku od 4 do 5 rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor (napr. sánkovanie), zabezpečí zástupkyňa ďalšieho pracovníka predškolského zariadenia, ktorý dbá na bezpečnosť detí. S triedou detí mladších ako 2 roky, s deťmi vo veku od 3 do 4 rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutoční pobyt vonku len v prítomnosti 2 učiteliek.
8. Organizácia v spálni
Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Prádlo sa vymieňa každé 2 týždne a jeho čistotu zabezpečujú rodičia.
9. Záujmová činnosť
Deti MŠ sa v popoludňajších hodinách môžu zúčastňovať na základe písomnej prihlášky záujmového krúžku – ,,Základy anglického jazyka“.
-
VI. STAROSTLIVOSŤ O HYGIENU, ZDRAVIE
A BEZPEČNOSŤ DETÍ
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 7 vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole, zákonom MŠ SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, §132 a §170- 175 Zákonníka práce, zákonom č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, vyhláške MZ SR č.527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, vyhláške MZ SR č. 533/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania ,zákonom Národnej rady SR č.330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, Pracovným poriadkom a internými pokynmi zástupkyne materskej školy.
- zabezpečiť všestrannú starostlivosť o deti počas dňa, nenechať ich ani na chvíľu samé ani počas spánku
- vyhýbať sa vychádzkam do neznámeho terénu.
- vychádzku uskutočňovať za prítomnosti dvoch zamestnancov.
- učiteľka plne zodpovedá za jej zverené deti do času, pokiaľ ich odovzdá ďalšej pracovníčke, rodičom, resp. nimi poverenej osobe na základe splnomocnenia. Mali by to byť dospelé osoby, ktoré sú potom za dieťa právne zodpovedné a nesmú byť pod vplyvom alkoholu . Týmto úkonom môžu rodičia splnomocniť aj svoje ďalšie dieťa, nie však mladšie ako 10 rokov, no zodpovednosť v plnej miere preberajú na seba
- výlet, alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Organizačnú prípravu zabezpečí poverený pedagogický zamestnanec o priebehu aktivít a poučení zúčastnených osôb a detí vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom
- dôsledne dbať, aby deti neprišli do styku s predmetmi, s ktorými by sa mohli poraniť resp. si poškodiť zdravie ( ostré predmety, čistiace prostriedky a pod.).
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického, alebo psychologického týrania či ohrozovania mravného vývinu bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy a centrom výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne PPPaP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
V prípade akútneho prenosného ochorenia dieťaťa zabezpečiť nad ním dočasný dohľad, izoláciu od ostatných detí a bez meškania informovať zákonného zástupcu.
V prípade úrazu poskytnúť prvú pomoc a konzultovať s lekárom. Oznámenie o úraze podá rodičovi učiteľka, pri ktorej sa úraz stal a zaeviduje ho u riaditeľky školy do knihy úrazov.
V priestoroch školy a školského areálu je prísne zakázané požívať alkoholické nápoje a iné psychotropné látky. V priestoroch školy je prísny zákaz fajčenia.
-
VII. OCHRANA SPOLOČNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU
Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami.
Vstup do herni je zabezpečený signalizačným zariadením.
Kľúč od budovy vlastní zástupkyňa riaditeľa školy, učiteľka a kurič.
V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti pracovníka materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.
Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto.
Jednotliví pracovníci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je zo zamestnancom uzatvorená písomne.
Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené miesto.
Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne každá pracovníčka.
Personálne obsadenie materskej školy
Zástupkyňa ZŠ s MŠ: Marcela Nebesníková
Učiteľka ZŠ s MŠ: Blanka Štofilová
Upratovačka: Mária Kudláčová
Kurič: Marcel Fiľko