• Vieme, čo zaujíma naše deti? Vieme, čo sledujú na sociálnych sieťach?
        • Vieme, čo zaujíma naše deti? Vieme, čo sledujú na sociálnych sieťach?

        • 09.10.2022 14:32
        • Fenomén TikTok
          Sociálna sieť, ktorá je známa videami, rýchlymi strihmi, zvukmi, tanečnými výzvami či vtipmi. Sociálne siete sú návykovou zábavou. Algoritmus je nastavený tak, aby ponúkal užívateľom neustály prísun nových videí, aby čo najdlhšie udržal užívateľov na sieti a vytvoril závislosť. Momentálne najpopulárnejšia sociálna sieť na svete pôsobí trochu povrchne, no zároveň neškodne. Veď čo môže byť zlé na videách tancujúcich tínedžerov či skákajúcich zvieratách, no je tomu naozaj tak? Ani si nemusíte všimnúť, že tanečné pohyby, ktoré vaše dieťa predvádza, môže byť vlastne napodobňovanie tanečného videa na TikToku. Viete koľko času trávia vaše deti na sociálnych sieťach? Koho tam sledujú? S kým komunikujú?
           
        • TikTok nie je taký nevinný ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nevinná zábava sa môže veľmi rýchlo zmeniť na šikanovanie cez nenávistné komentáre. Deti sa môžu veľmi ľahko dostať k videám, ktoré nabádajú k sebapoškodzovaniu, spáchaniu samovraždy, k anorexii, k vzájomnému týraniu či obsahujú adrenalínové výzvy, ktoré sa môžu skončiť poškodením zdravia, či až smrťou. Jednou takou výzvou, ktorá sa šíri sieťou je „Blackout challenge“, kvôli ktorej zomrelo niekoľko detí mladších ako 15 rokov v zahraničí. Výzva spočíva v tom, aby sa deti dusili dovtedy, kým nestratia vedomie. Mnoho detí si neuvedomuje možné zdravotné následky či riziká a honbou za srdiečkami na videu sú ochotné sa vystaviť smrteľnému nebezpečenstvu. Rovnako sa vaše dieťa môže stať obeťou sexuálneho predátora, ktorý číha práve na takýchto sociálnym sieťach.

          Čo môžete ako rodičia robiť?

          Prvá vec je zistiť, či vaše dieťa používa sociálne siete. Aj napriek tomu, že používanie sociálnych sietí je obmedzené vekom (väčšinou minimálne 13 rokov), pre deti nie je problém toto pravidlo obísť a dostať sa na sociálne siete. Overte si, čo všetko má v mobile nainštalované, pozrite sa, koho vaše dieťa sleduje, s kým si píše správy, ak točí videá, tak aký obsah majú dané videá. Overte si, koľko času trávi na sociálnych sieťach. Ak sa rozhodnete, že vaše dieťa nemá primeraný vek na danú aplikáciu, zrušte ju, no vysvetlite dieťaťu, prečo podľa vás nie je vhodné, aby používalo danú aplikáciu. Najmä pre tínedžerov je namieste byť obozretný, pretože zakazovaním môžete dospieť k tomu, že si založí tajný účet aj napriek vášmu zákazu. Rozumnejšie bude, ak sa s ním dohodnete, že vám pravidelne ukáže, čo sleduje na TikToku, s kým komunikuje a spoločne sa dohodnete, koľko času môže tráviť na TikToku.

          Sociálne siete majú v nastaveniach možnosť obmedziť dobu používania a dokonca aj obmedziť prístup cudzích ľudí k profilu dieťaťa. No je potrebné, aby dieťa toto nastavilo vo svojom profile, inak má automatický prístup k jeho profilu každý užívateľ siete.

          Ministerstvo vnútra zverejnilo niekoľko rád ako bezpečne používať TikTok:

          • ak nemáte uzamknutý profil pre priateľov, medzi neznámymi ľuďmi, ktorí vás sledujú, môže byť niekto, kto vám môže ublížiť a podľa toho prispôsobujte obsah svojich videí
          • zverejňujte videá, za ktoré sa v budúcnosti nebudete hanbiť
          • nezverejňujte videá a informácie, z ktorých by neznámy človek zistil, kde bývate
          • ak vás obťažujú ostatní užívatelia komentármi, zablokujte si ich
          • nepublikujte videá, kde ste sporo oblečený, nikomu neposielajte svoje nahé fotky či videá
          • nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí sa vás pokúšajú vydierať – povedzte to dospelému
          • zapájajte sa iba do výziev, kde vám nič nehrozí (ak niekto pred vami výzvu splnil, to neznamená, že sa to podarí aj vám).

           

          https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/5593/deti-uz-facebook-nebavi-momentalne-frci-tiktok

          https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=policia-varuje-rodicov-i-tinedzerov-pred-nastrahami-socialnej-siete-tiktok

        • Naspäť na zoznam článkov