• Digitálna doba – nestraťme kontakt s deťmi
        • Digitálna doba – nestraťme kontakt s deťmi

        • 14.02.2024 08:11
        • Digitálne technológie so sebou priniesli úsporu času a okamžité spojenie s celým svetom. Na pár kliknutí dokážeme upratať obývačku, zapnúť práčku, skontrolovať koľko vody potrebujú naše izbové kvety, či si objednať lieky, potraviny alebo odpísať na pracovné maily. Nepochybne sú to všetko užitočné veci, ktoré nám priniesli, no ako všetko aj digitálne technológie majú aj svoju horšiu stránku.
        • Rodiny sa navzájom odcudzujú, prestávajú sa vnímať a v extrémnom prípade by to mohlo vyzerať, že sa z nich stali len ľudia žijúci pri sebe, ktorí o sebe nič nevedia, pretože žijú svoj život na obrazovke. Tablet, mobil a televízor nemajú byť opatrovateľmi či animátormi voľného času detí. Nechávať ich celé hodiny osamote si vyberie svoju daň v podobe problémov s nervovým systémom. Bežný každodenný život je pre nich nudný, pretože v ňom nie sú bombastické efekty, ktoré vyskakujú z každého videá. Človek je spoločenský tvor a pre svoj život potrebuje ľudí a nie prístroje.

          Koľko času trávia denne vaše deti pri obrazovkách? A nie sme deťom v tomto príkladom, koľko času trávite s obrazovkou v prítomností svojich detí? Nevyťahujeme mobil hneď ako dostaneme upozornenie bez ohľadu na to, či sa práve rozprávame s našim dieťaťom? Nemôžeme chcieť aby dieťa bolo menej na mobile, keď aj my na ňom trávime celý deň.

          Obrazovku smartfónu priemerne denne zapneme 78 krát. Deti vo veku 8-12 rokov strávia denne na obrazovke asi 6 hodín a tínedžeri dokonca 8 hodín. Keď si vezmeme, že v škole je priemerne dieťa asi 6-7 hodín, 8 hodín prespí a 6 hodín strávi na mobile, zostanú mu 3-4 hodiny denne, ktoré musí rozdeliť na hygienu, domáce úlohy, domáce práce a aktivity, pri ktorých nie je pri obrazovke. Čím viac času trávime osamote s obrazovkou, tým menej času nám ostáva na spoločne strávený čas s priateľmi, či rodinou.

          Ako rodičia sme zodpovední za výchovu detí aj za to, ako trávia voľný čas a čo v ňom robia. Dieťa nemusí poznať všetky dôsledky svojich rozhodnutí a preto nemá mať posledné slovo pri rozhodnutiach, ktoré sa týkajú jeho zdravého vývinu. Ako dieťaťu nedovolíte jesť iba sladkosti, lebo to nie je zdravé alebo chodiť spať neskoro v noci, taktiež by sme mali pristupovať k času stráveného na obrazovke.  Dieťa pre pocit bezpečia a zdravý vývin potrebuje rodiča, ktorý ho vedie a nastavuje mu bezpečné hranice.

           

          Čo ubližuje našim vzťahom:

          • Nehovoríme spolu.
          • Veľa zapnutých obrazoviek a hluk v pozadí – tablet, smartfón, televízor.
          • Kontrola mobilu každú chvíľu.
          • Nejedávame spoločne.
          • Potreba stále zabávať deti – pri ceste v aute alebo v čakárni u lekára dostane mobil do ruky.
          • Málo pohybu.

          Zvyky, ktoré držia rodinu pokope:

          1. Obmedzovať čas pred obrazovkami – budovanie vzťahu s deťmi, úprimný záujem a spoločne strávený čas nič nedokáže nahradiť.

          2. Spoločné stolovanie – nejde ani tak o jedlo ako o spoločné zdieľanie myšlienok, zážitkov či obáv.

          3. Komunikácia – len spoločnými rozhovormi si osvojuje empatiu, používanie gest, že má cenu iného vypočuť a snažiť sa ho pochopiť, aj keď má iný názor.

          4. Spoločenské hry – pomáhajú vzájomnému zblíženiu, deti sa učia akceptovať pravidlá a prijímať prehry.

          5. Každodenne objatia – objatím sa uvoľňujú hormóny šťastia, domov má byť miestom, kde sa dieťa môže znova a znova uistiť, že je milované. Viginia Satirová, rodinná terapeutka tvrdí, že aby sme prežili potrebujeme 4 objatia denne, 8 objatí aby sme fungovali ako doteraz a 12 objatí aby sme rástli.

          6. Vďačnosť – vďačnosť nás robí šťastnými, spokojnejšími a priateľskejšími. Ak dieťa naučíme byť vďačný za „obyčajne veci“ ako slnečný deň, dobré jedlo, či priateľov naučí sa zameriavať na pozitívne veci. Stačí pár minút cez deň venovať rozhovoru s dieťaťom, čo pekné cez deň zažilo alebo za čo je dnes vďačné.

          7. Delenie povinnosti v domácnosti – deti trávia veľa času s technológiami, pretože ich minimálne zapájame do rodinného života. Dieťa sa venuje len sebe, chodí na krúžky, robí si domáce úlohy – vo všetkom vidí len svoje ciele alebo potešenie. Život nie je len naháňanie úžasných zážitkov ale aj plnenie povinnosti, ktoré sa nám nie vždy páčia. Zodpovednosť za to, že žijeme v príjemnom a čistom prostredí nesú všetci členovia domácnosti.

          8. Zdieľanie digitálneho sveta spoločne – technológie sú prospešné a prinášajú aj pozitíva, len je potrebné tráviť s nimi primeraný a zmysluplný čas. Spoločne môžeme využívať technológie napr. na spojenie sa s blízkymi, s ktorými sa nemôžeme stretnúť osobne, hľadanie filmov, ktoré vás spoločne obohatia, vytvorenie galérie rodinných fotografií, vytvorenie vlastného digitálneho obsahu (video z výletu, objednanie fotografií) aj zahranie si online hry spoločne.

           

          Kľúčom k šťastiu rodiny sú láska a pravidlá

          Vo väčšine rodín na začiatku nájdeme lásku, no často ju dokážu zničiť neexistujúce pravidlá, nejasné úlohy, či predstavy o spoločnom živote. Technológie nie sú pohroma, len je potrebné pochopiť v akých situáciách sú obohacujúce a kedy nám škodia. Deti na to, aby sa zdravo vyvíjali potrebujú lásku, no aj istú dávku frustrácie. Deti od narodenia dostávajú všetko na požiadanie – mlieko, suchú plienku, ak plačú vezmeme ich do naručia. Aj napriek tomu, že to je pre nich bytostne dôležité, lebo vedia, že svet je bezpečné miesto a bude o nich postarané, predsa je to dokonalý svet, ktorý nevydrží navždy. Svet v ktorom žijeme je nedokonalý a nebude sa vždy točiť len okolo dieťaťa a nedostane vždy to, čo si praje a v takom svete budú naše deti žiť. Nebojte sa deťom povedať NIE v čomkoľvek aj v používaní technológií. Definujte si spoločné pravidlá ako napr. počas stolovania sa mobil nepoužíva, kým si dieťa nesplní svoje povinnosti nebude sa hrať s tabletom. Pravidlá deti naučia dôležité lekciu, aby vedeli neskôr obstáť vo svete. 

           

          Zdroj: Zuzana Gránska, Spojení navždy. Ako nestratiť deti v digitálnej dobe. 2019.

           

        • Naspäť na zoznam článkov