• Digitálna doba – sociálne siete
        • Digitálna doba – sociálne siete

        • 12.04.2024 12:36
        • Sociálne siete pomáhajú deťom pri vzdelávaní a vzťahoch, často ich používajú na kontakt so spolužiakmi a kamarátmi. Najatraktívnejšie sú pre deti siete ako Youtube, Instragram, Snapchat, TikTok, Twitch či Facebook. Youtuber a influencer sú povolania, ktoré sa nachádzajú na vrchole rebríčkov u 11-16 ročných deti.
        • Výhody, ktoré deti vidia v týchto povolaniach nie sú len peniaze ale to, že youtuberov ľudia milujú, obdivujú, môžu si robiť, čo chcú, cestujú alebo nemajú šéfa. Avšak neberú do úvahy fakt, že youtuberi stratia svoje súkromie, sú pod tlakom stále pridávať nové a nové videá a je veľká pravdepodobnosť, že aj napriek veľkej snahe im táto kariéra nemusí vyjsť. Často začínajú svoju youtube kariéru malé deti, kedy im ich kontá založia rodičia a zdieľajú ich videá. No takéto deti sa môžu o pár rokov hanbiť za tieto videá.

          Na Youtube sú najsledovanejšie videá v kategórií:

          • záľuby a vášne – o športoch, hudbe, maľovaní, či iné videá. Sledujú videá, kde niekto robí aktivitu, ale samy sa do nej nechcú zapojiť ako napr. sledovanie niekoho, kto hrá počítačové hry
          • vloggeri a komunita – pre deti sú príťažliví youtuberi, s ktorými majú spoločné záujmy a sú radi, že sú súčasťou ich komunity sledovateľov
          • senzorické videá – sledujú videá ako si ľudia otvárajú darčeky, či sa hrajú so slizom  

          Čo youtuberi deťom ponúkajú?

          Dospelý človek, keď vidí aké videá ich dieťa pozerá na internete nie je spokojný. Youtuber sa snaží zaujať, aby mal veľa sledovateľov a z toho plynúce peniaze z reklám alebo prístupov na live vysielanie. Na to aby zaujali a pravidelne ich ostatní sledovali musia šokovať, čo sa často deje cez kontroverzné správanie, či škandály. Vykresľujú svoj život v dokonalom svetle – luxus, párty a veľa priateľov. Videami o priemernom živote, ktorým žijú bežné dospievajúce deti nepritiahnu veľké publikum. Veľkú sledovanosť majú youtuberi, ktorí streamujú to, ako hrajú počítačové hry. Deti namiesto toho, aby sami hrali hry, trávia hodiny pozeraním ako ju hrá niekto iný. Často je to kvôli vtipným komentárom youtubera, spoznávajú tak nové hry, vyššie úrovne kde sa oni nedostali alebo skratky, ako sa dostať vyššie, či nájsť rôzne výhody.

          Riziká nadmerného trávenia času na sociálnych sieťach

          1. podporujú materializmus – youtuberi denne ukazujú tínedžerom svoj svet, kde chodia na výlety, do drahých reštaurácii, hotelov, majú najnovšie autá, kabelky, telefóny a topánky. Keď toto deti vidia, je ťažké si myslieť, že to nepotrebujú. Chcú predsa žiť rovnako a mať to, čo má ich idol. Ak si tieto veci nemôžu dovoliť, tak môžu mať pocit nespokojnosti, úzkosti či nižšie sebavedomie. Materialistické hodnoty potom vytláčajú prosociálne hodnoty ako je empatia.

          2. ohrozujú mentálne zdravie detí -  odborníci zo Sheffieldskej univerzity zistili, že čím viac času deti četujú na Facebooku, Instragrame či WhatsAppe, tým sú menej spokojné so svojou prácou v škole, so školou, svojim výzorom, rodinou a celkovo životom. Nadmerné používanie sociálnych sietí môže viesť k úzkostiam až depresiám. Deti môžu nadobúdať pocit, že ľudia na sociálnych sieťach si užívajú život, cestujú, majú najnovšie veci, luxusné domy, autá a to ich privádza do stavu, že o niečo v ich živote prichádzajú a niečo im chýba.

          Komentáre bez zábran

          Možno zostanete v šoku, čo vaše dieťa dokáže inému človeku napísať a budete si hovoriť, že vy ste ho takto predsa nevychovali. Sociálne siete a pocit anonymity dokážu vytiahnuť z človeka to najhoršie. Byť nepriateľský, neprajný či vulgárny je v online svete jednoduchšie. Na internete sa strácajú zábrany a ľudia robia také veci, ktoré by v osobnom kontakte nikdy neurobili. Môže to mať podobu pozitívnu aj negatívnu. Pozitívna podoba je keď bez zábran prejavujú náklonnosť k inej osobe alebo podporu cudziemu človeku. Toxická forma zahŕňa nenávistný a vulgárny slovník, ktorý môžeme nájsť aj v slovníku deti na internete.

           

          Počítačové hry

          Deti sa potrebujú hrať, hoci sa tá potreba nástupom do školy znižuje. Najzaujímavejšou hračkou sa stáva hranie online hier. Hrajú hry lebo majú pocit, že sú v niečom dobré, majú nad niečím kontrolu a sú v spojení s inými ľuďmi. Splnenie úlohy v hre a získanie odmeny spúšťa potešenie spôsobené dopamínom v mozgu. Hry sú robené tak, že deti si prejdú vlnou dobrých pocitov znova a znova, a tak sú nútení pokračovať v hraní. V hre najprv dostanú úlohu, ktorú musia splniť a prísľub odmeny na konci = motivácia. Dosiahnuteľná výzva v podobe jasnej cesty k dokončeniu úlohy. Dokonči úlohu a dostane odmenu. Dostane ďalšiu úlohu a proces sa opakuje. Hranie hier má aj pozitíva. Učia sa cez nich kreativite, hľadaniu riešenia na rôzne problémy, nájdu si nových kamarátov, môžu ich motivovať k pohybu, či sa naučiť pomocou nich históriu. Negatívom je, že deti siahajú po vekovo nevhodných hrách plných násilia a ľahko prepadnú hraniu. Informácie o hrách je potrebné si dopredu overiť, ešte pred tým ako ich sprístupníme deťom.

          Hry už nestoja len čas ale aj nemalé finančné náklady. Často rôzne nástroje a vylepšenia v hrách stoja peniaze a sú potrebné na to, aby sa rýchlejšie posunuli o level vyššie alebo sa dostali do bonusových kôl. Ak deti hrajú každý deň online hry ako keby boli každý deň v obchode. Nepríjemne vás môže prekvapiť nákup online hier a doplnkov. Ak máte zadanú platobnú kartu v online účte a dieťa má prístup k takému zariadeniu, môže vás prekvapiť že vám denne budú miznúť peniaze z účtu. Spoločnosť Microsoft robila prieskum u britských rodičov, kde 28% uviedlo, že deti nakupovali online bez ich súhlasu. Zariadenie s platobnými údajmi by nikdy nemali byť voľne prístupne deťom alebo by ste mali mať nastavené schválenie všetkých online platieb.

           

          Hry pod kontrolou

          Rodič sa má zaujímať o to, aké hry dieťa hrá. Vyberať skôr zábavné a edukatívne hry namiesto násilných. Rozprávajte sa s deťmi o obsahu hier, aby vedeli odlíšiť realitu od fikcie. Povzbudzujte ich, aby nehrávali hry osamote. Chráňte ich pred nekontrolovaným hraním pomocou nastavenia času. Zabezpečte, aby mali deti okrem hrania hier aj dostatok ďalších pozitívnych aktivít. 

          Kedy už dieťa trávi pri hrách priveľa času? Môžete si pomôcť týmito otázkami:

          • Hrá hry denne?
          • Hrá hry dlho (3-6 hodín bez prestávky)?
          • Hrá hry, aby na niečo vo svojom živote zabudlo alebo má rád pocit vzrušenia pri hraní?
          • Je nervózne a podráždené, ak nemôže hrať?
          • Hrá hry namiesto toho aby si robilo domáce úlohy a učilo sa?
          • Zanedbáva spoločenské aktivity a šport, aby mohlo hrať hry?
          • Snaží sa obmedziť čas pri hraní, ale nedarí sa mu?

          Ak je odpoveď „áno“ aspoň pri 4 otázkach, môže to byť znakom, že dieťa trávi hraním hier priveľa času a javí známky závislosti. Ak hranie hier neovplyvňuje negatívne vzťahy s kamarátmi, rodinou, či výsledky v škole a má dostatok pohybu, nie je potrebné sa znepokojovať, no napriek tomu je dobré byť pri hraní hier obozretný. 

           

           

           

          Zdroj: Zuzana Gránska, Spojení navždy. Ako nestratiť deti v digitálnej dobe. 2019.

        • Naspäť na zoznam článkov