• Digitálna doba – závislosť od online aktivít

• 06.05.2024 11:13
        • Problémy v online svete sa väčšinou objavujú tam, kde sa rodičia dostatočne alebo vôbec nezaujímajú o to, ako dieťa používa technológie. Dôvodom môžu byť zaneprázdnenosť prácou a domácnosťou, videohry či youtube videá pre rodičov nie sú atraktívne alebo si myslia, že dieťa by malo mať na internete absolútnu slobodu.
        • Všetko toto môže viesť k pádu dieťaťa do pasce digitálneho sveta. Za problémami detí, kde sa im zhoršujú známky a nedokážu sa sústrediť môže byť aj neprimeraný čas s technológiami. Nastavenie pravidiel je nevyhnutné, no deti rýchlo narazia na dohodnutú hranicu a prirodzene chcú viac času. Zistia, že nastavený čas je nedostačujúci a smartfón nie je len o internete a hrách, ale ponúka aj iné aktivity a možnosti. Čas pred obrazovkami rastie a rastie. Je to prirodzené lebo sa chcú nasýtiť nových vecí, všetko je pre nich vzácne a očarujúce. U detí do 12 rokov sa vo výchove dá dosiahnuť najviac, veľa vecí sa u nich ešte vyvíja a veľmi ľahko u nich môže vzniknúť závislosť.

K čomu môžu pasce digitálneho sveta viesť u detí:

• zanedbávanie školských povinností, zlyhávanie v škole, vyhýbanie sa škole,
          • psychosomatické ťažkosti – bolesti brucha, poruchy spánku,
          • pocity smútku, hanby, trápnosti, poníženia, úzkosti, depresie,
          • neustály strach a pocit ohrozenia,
          • pocit vlastného zlyhania, pokles sebavedomia a dôvery v ľudí,
          • bezvýchodiskovosť a beznádej,
          • násilie voči iným, pomsta.

Príznaky závislosti od online aktivít:

1. dôležitosť – online aktivity sú pre dieťa najdôležitejšie, vyhýba sa iným činnostiam, svoj čas aj energiu venuje tejto aktivite alebo premýšľaniu o nej;

2. zmeny nálad – v súvislosti s online aktivitou, ak sa dieťaťu hneď zlepší stav alebo je euforické, ak môže túto aktivitu vykonávať;

3. zvyšovanie tolerancie – dieťa požaduje stále viac času s touto aktivitou aby bolo spokojné, vyžaduje väčšiu intenzitu, rozsah či frekvenciu;

4. syndróm odňatia – ide o príznaky, ktoré sa dostavia ak dieťa nemôže aktivitu vykonávať. Prejavuje sa u neho zlá nálada, je nervózne, podráždené, nesústredené a agresívne, pripomína to abstinenčné príznaky u látkovo závislých ľudí.

5. konflikt – závislé správanie mu prináša problémy v kontakte s inými ľuďmi, pri plnení úloh do školy alebo v domácnosti, či vnútorný konflikt;

6. relaps – po dobe abstinencie sa opätovne vráti k problematickému správaniu, rýchlo sa obnoví pôvodná intenzita, frekvencia či rozsah správania.

Závislosť sa začína najmä kvôli dopamínu, ktorý sa uvoľňuje v mozgu keď prežívame potešenie z príjemných zážitkov a spôsobuje nám radosť a uspokojenie. Hladina dopamínu, ktorú si tvoríme rôznymi aktivitami je odlišná. Pri hraní hier narastie hladina dopamínu na dvojnásobok. Všetko je otázkou zdravej miery času, ktorý s aktivitou strávi a obsahu, ktorý vyhľadáva. Medzi najviac návykové hry patrí Fortnite, ktorá sa nedá reálne opustiť, ak hráč nechce prehrať. Hry sú návykové najmä kvôli:

• systému úrovní, kedy hráč môže postupovať do vyššej úrovne,
          • spolupráci s inými hráčmi na dosiahnutie cieľa,
          • zážitku pocitu komunity a nadviazania virtuálnych vzťahov,
          • povinnosti voči tímu,
          • úniku do atraktívneho virtuálneho sveta,
          • priestoru na vyjadrenie emócií,
          • hra sa stále vyvíja, hráč v nej napreduje a nemá koniec.

Je na rodičoch, aby dokázali chrániť deti pred nadmerným používaním digitálnych technológií. Ktorékoľvek dieťa môže krátkodobo prepadnúť digitálnym technológiám. Ak má dobrý základ v rodine a vybudované vzťahy, tak všetky hodnoty sa mu časom vrátia.

Zdroj: Zuzana Gránska, Spojení navždy. Ako nestratiť deti v digitálnej dobe. 2019.