• Informácie pre rodičov žiakov 9.ročníka pre školský rok 2023/2024

Proces podávania prihlášok na stredné školy podľa novely školského zákona č. 415/2021 Z.z.

1. Zákonný zástupca vypĺňa len jednu prihlášku na vzdelávanie, na ktorej uvedie v poradí podľa záujmu:
              • najviac 2 netalentové odbory,
              • najviac 2 talentové odbory.

Poradie škôl slúži ako informácia pre riaditeľov základných a stredných škôl, uchádzač stále bude mať možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

1. Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľ základnej školy.
          2. Termín na podanie (odoslanie) vyplnenej prihlášky na každú strednú školu, na ktorú sa uchádzač hlási, je do 20. marca 2024 pre všetky odbory vzdelávania (talentové aj netalentové odbory).
          3. Prihlášku, v ktorej je jedným zo zvolených talentových odborov, odbor vzdelávania na strednej športovej škole, je nutné zaslať v čo najskoršom termíne od ukončenia polročného hodnotenia z dôvodu overovania športového výkonu.
          4. Prihlášku možno podať:

Povinné prílohy prihlášky

1. potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor:
          2. Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie (s odporúčaniami k prijímacej skúške na strednú školu)
              •  predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          3. Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov
              •  predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.
          4. Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovne lekárstvo
          5. Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti
              •  predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
          6. Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania
              •  predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením.
          7. Potvrdenie o odbornom vzdelaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní
              •  predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.
          8. Kópie vysvedčení
              • predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.
          9. Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaží (nepovinná príloha)
            • predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaží.

Forma podania prihlášky

Ak zákonný zástupca podáva prihlášku elektronicky

a) Formulár si vygeneruje zo školského informačného systému (Edupage), niektoré údaje budú predvyplnené z databázy systému, ďalšie informácie doplní zákonný zástupca.

b) Vyplnenú prihlášku odošle najneskôr do 14. marca základnej škole na potvrdenie hodnotenia. K prihláške pripojí povinné prílohy v zoskenovanej podobe ako prílohy k elektronickému podaniu a potvrdí podanie prihlášky.

c) Riaditeľka základnej školy prihlášku elektronicky potvrdí bezodkladne tak, aby zákonný zástupca mohol podať prihlášku na vzdelávanie v zákonnej lehote do 20. marca 2024.

d) Školský informačný systém po potvrdení prihlášky riaditeľkou a potvrdení podania prihlášky zákonným zástupcom odošle prihlášku všetkým stredným školám, ktorých odbory vzdelávania uviedol zákonný zástupca v prihláške. Ak vznikne technický problém s odoslaním prihlášky, zákonný zástupca dostane zo systému upozornenie o tom, že prihlášku musí zákonný zástupca vytlačiť, podpísať a do 20. marca aj s prílohami podať na príslušnú školu poštou alebo osobne, pri podaní prihlášky poštou je určujúci dátum jej podania na poštovú prepravu.

Ak zákonný zástupca podáva prihlášku v listinnej podobe

a) Prihlášku vyplní na tlačive 056 MŠVVaŠ SR.

b) Riaditeľka základnej školy potvrdí hodnotenie uvedené na prihláške bezodkladne, tak aby zákonný zástupca mohol podať prihlášku na vzdelávanie v zákonnej lehote do 20. marca 2024, ak potvrdenie nie je možné, pripoja k prihláške kópie vysvedčení.

c) Zákonný zástupca vyhotoví potrebný počet kópií tlačiva prihlášky a povinných príloh podľa počtu odborov vzdelávania, ktoré uviedol v prihláške. Ak  nemá možnosť vyhotoviť kópie, vyhotoví ich škola.

d) Zákonný zástupca každú kópiu prihlášky podpíše a do 20. marca 2024 každú kópiu prihlášky s prílohami podá poštou alebo osobne každej strednej škole, ktorej odbory vzdelávania uviedol v prihláške. Pri podaní poštou je určujúci dátum jej podania na poštovú prepravu.

e) Prihlášku podpisuje uchádzač a obaja zákonní zástupcovia. Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že prihlášku podpisuje iba jeden z nich, o tejto skutočnosti doručia písomné vyhlásenie riaditeľovi školy.