Dňa 15. mája 2020 o 11:00 sa v našej škole uskutočnila online videokonferencia o Maximiliánovi Hellovi (katolícky kňaz, astronóm, matematik, fyzik). Práve 15. mája sme si pripomenuli 300. výročie od jeho narodenia v Štiavnických baniach .
Videokonferenciu moderovali žiačky Viktória Kudláčová (6. roč.) a Petronela Ďzamová (7. roč.). Na videokonferencii sme mali 2 hostí. Prvým hosťom bol Mgr. Pavel Michal, riaditeľ ZŠ s MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických baniach, ktorý nám priblížil osobnosť M. Hella. Druhým hosťom bol Mgr. Stanislav Kanianský, astronóm z Hvezdárne v Banskej Bystrici, porozprával nám o M. Hellovi ako o vedcovi a astronómovi.
Od našich hostí sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o M. Hellovi napr.: za polárnym kruhom pozoroval na dnešnom nórskom ostrove Vardø (ako dopravný prostriedok bol použití záprah viacerých koní, čo si dnes nevieme ani predstaviť, po mori bola použitá loď šľahaná aj búrkami) prechod Venuše pred slnečný disk, pri tejto ceste zmapoval aj pobrežie Nórska –fjordy, skúmal polárnu žiaru a magnetizmus..., používal v tej dobe ďalekohľad, ktorý sa kvalitou podobá tomu, čo dnes kúpime v potravinových obchodných reťazcoch, postavil observatórium na ostrove Vardø, ... .
3. júna 1769 je ten deň, pre ktorý M. Hell podstúpil celú veľkú cestu. Pre pozorovanie v ten deň neboli vhodné podmienky, pomohol nakoniec silný juhovýchodný vietor ráno o tretej a rozohnal mraky spred Slnka. Hostia, ktorých vpustili do observatória vo Vardø , aby im ukázali ,,dotyk,, Venuše a Slnka, videli ho sotva päť minút, lebo hneď nato zakryli Slnko čierne mraky. Všetci obyvatelia vo Vardø sa tomu radovali a modlili sa ,,Te deum laudamus – Teba Bože chválime,,.
V diskusii mali účastníci videokonferencie priestor na svoje otázky, na ktoré odpovedali naši hostia. Na záver pani riaditeľka Mgr. Marta Sekeráková poďakovala hosťom za ich cenné informácie pre nás, aj všetkým prítomným žiakom a pedagogickým zamestnancom za ich účasť.
Časť žiakov našej školy, ktorí sa zúčastnili videokonferencie, by si vedeli predstaviť vycestovať na ostrov Vardø spolu s rodičmi alebo keď budú dospelí, dokonca niektorí by vycestovali aj do jedného roka.
Pripomíname všetkým žiakom, že sa ešte stále môžu zapojiť do tvorby projektu o Maximiliánovi Hellovi. Tvoriť môžu individuálne alebo skupinovo. Odporúčame žiakom vypracovať projekt zaujímavou formou: zhotoviť video, pieseň, báseň, vtip, karikatúru, portrét, prezentáciu, plagát, dokument, navrhnúť novú známku, novú mincu, bustu, zhotoviť model observatória vo Vardø, alebo niečo iné, čo vymyslíte ... k Maximiliánovi Hellovi. Prosíme zaslať hotové práce triednemu učiteľovi do 31. mája 2020.