V novembrových dňoch sa naša škola stala miestom šírenia dobra. Žiaci aj učitelia pripravili množstvo krásnych darčekových krabičiek pre seniorov. Žiaci boli kreatívni a do krabičiek pribalili nielen ponožky, kozmetiku a sladkosti, ale aj vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby, obrázky, či pozdravy s milými slovami. Táto vianočná kampaň je pre nás viac než len zbierka darčekov. Je to prejav solidarity a ľudskosti, ktorý pripomína, že každý z nás môže urobiť niečo dobré pre druhých. Prostredníctvom jednoduchého gesta, akým je naplnenie krabice od topánok, môžeme rozžiariť Vianoce osamelým seniorom a ukázať im, že na nich nezabúdame. Každá darovaná krabica je symbolom nádeje a dôkazu, že aj malé gesto môže mať veľký význam.
Koľko lásky sa skrýva v krabici od topánok?
Deň počítačovej bezpečnosti: Žiaci úspešne zachránili školu pred hackermi!
Dňa 29. novembra sme si na našej škole pripomenuli Deň počítačovej bezpečnosti, ktorý od roku 1988 pripadá každoročne na 30. novembra. Oslávili sme ho interaktívnou a vzrušujúcou aktivitou - Escape room: Zachráň školu pred hackermi!, ktorá preverila logické myslenie, tímovú spoluprácu a základné znalosti z oblasti kybernetickej bezpečnosti. Do aktivity sa zapojili žiaci šiesteho až deviateho ročníka, ktorí postupne prechádzali simulovaným systémom v skupinkách po 5-6 žiakov.
Cieľom žiakov bolo zastaviť fiktívny hackerský útok, ktorý ohrozoval fungovanie našej školy. Úloha však nebola jednoduchá! Každá skupina čelila sérii šifier a úloh, ktoré museli vyriešiť, aby odhalili správne heslo a získali kontrolu nad systémom.
Každá skupina sa postupne zapojila do interaktívnej simulácie, ktorá ich viedla cez niekoľko krokov:- Odhalenie phishingových emailov: Žiaci museli rozpoznať podvodné správy a identifikovať nebezpečné odkazy.
- Vyriešenie šifry: Hádanky a kódy preverili ich logické uvažovanie a schopnosť spolupracovať.
- Zadanie správneho hesla: Po splnení úloh sa im podarilo získať kľúč k systému a zastaviť útok.
S radosťou môžeme oznámiť, že každej skupine sa podarilo odhaliť všetky šifry a zadanie úspešne zvládli. Dokázali tak, že vedia spolupracovať, myslieť kriticky a aplikovať svoje vedomosti v praktických situáciách. Hackeri nemali šancu – naša škola bola zachránená! Žiaci si odniesli dôležité poznatky o tom, ako rozpoznať podvodné správy, ako si vytvoriť bezpečné heslo a prečo je dôležité dbať na počítačovú bezpečnosť v každodennom živote.
Deň počítačovej bezpečnosti na našej škole bol dôkazom, že učenie môže byť nielen užitočné, ale aj zábavné. Tešíme sa na ďalšie podobné aktivity, ktoré žiakom prinesú nové vedomosti a skúsenosti!
16
Projektové vyučovanie - História židovskej komunity a židovský cintorín v našej obci
Slovensko je krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom. Súčasťou jeho histórie a aj prítomnosti sú po stáročia aj Židia. Ešte pred holokaustom žilo na území dnešného Slovenska približne 136 000 Židov. Židovské náboženské obce a židovská menšina tu vybudovali a využívali synagógy, cintoríny, školy a ďalšie budovy, ktoré mali a majú veľký význam nielen pre židovský náboženský a kultúrny život, ale aj pre celú spoločnosť.
V niektorých mestách už, žiaľ, židovské náboženské obce neexistujú, ale aj bez židovských komunít sú tieto pamiatky neoddeliteľnou súčasťou mestského a vidieckeho kultúrneho priestoru, pretože reprezentujú spoločnú históriu. Bohaté hmotné dedičstvo na druhej strane svedčí o významnom prínose židovských komunít do rozvoja miest a to platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Pamiatky svedčia o dlhoročnej histórii spolužitia Židov a iných národností, sú odrazom vzájomnej spolupráce a porozumenia, ale tiež konfliktov a neznášanlivosti, ktoré viedli k tragédiám. Zachovaný alebo zničený židovský cintorín v meste jasne signalizuje, že tu žila početná židovská komunita.
V súvislosti s týmito skutočnosťami sme spolu s Dokumentačným strediskom holokaustu a The European Jewish Cemeteries Initiative zorganizovali projektový deň pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka. Žiaci prednáškou Mgr. Martina Poscha, PhD. a návštevou miestneho židovského cintorína spoznávali históriu života Židov na našom území. Po návrate z cintorína dievčatá z tanečného krúžku predviedli všetkým židovský tanec a po ňom žiaci ochutnali dobroty z tradičnej židovskej kuchyne. A že im chutila, svedčili prázdne taniere a tácky.
21
Pozvánka
Chceš zmeniť svet? Začni u seba!
V tomto duchu sa u nás v škole niesol Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu. Žiaci spolu s učiteľmi sa venovali triedeniu odpadu aj plytvaniu potravín, čo bolo tento rok hlavnou témou týždňa. V závere si vyskúšali recykláciu. Zo starého chlebíka vyrobili strúhanku a zo starého papiera vyrobili nový papier, ktorý použijú na prípravu darčekov.
1
Vedeli ste?
Vedeli ste, že slovenskí školáci sa môžu priamo podieľať na medzinárodnom výskume ochrany životného prostredia?
“GLOBE spája školy z celého sveta“
"GLOBE je skvelá príležitosť pre našich žiakov spojiť sa s rovesníkmi z celého sveta."
Medzinárodný vzdelávací program GLOBE, ktorý je jedným z projektov Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, ponúka učiteľom a žiakom jedinečnú príležitosť skúmať zmeny klímy, kvalitu ovzdušia a ďalšie dôležité environmentálne otázky s presahom na medzinárodné merania a výskum.
Do tohto projektu sme sa ako škola zapojili a momentálne prebiehajú zoznamovacie aktivity - školenia učiteľov. Prvé školenie, ktorého sme sa zúčastnili vo vzdelávacom centre Daphne v Bratislave na Kamzíku sa uskutočnilo koncom augusta a druhé koncom októbra 2024. Stretnutia boli zamerané na bádateľské učenie a druhé, ktoré je zastrešené projektom REACH (Research-based Education for Advancing Children in Hardship), aj na zapojenie deti zo znevýhodneného prostredia do bádateľských aktivít. Prínosnou aktivitou bola aj naša účasť na medzinárodnej konferencii Globe v Ľubľane, hlavnom meste Slovinska, kde sme mali možnosť zoznámiť sa nielen s rôznymi odborníkmi a ich výskumami v tejto oblasti, ale vidieť ako prebieha výčba v slovinskej základnej škole. Verím, že sa nám podarí získané poznatky pretaviť aj do nášho výchovnovzdelávacieho procesu a priblížiť tak svet našim deťom. Tejto konferencie sa zúčastnilo 120 účastníkov z 26 krajín (koordinátori, učitelia, školitelia, vedci, GIO, NASA, Veľvyslanectvo USA).
Link na stránky:
https://www.globeslovakia.sk/
ŠKOLSTVO V SMÚTKU - PROTEST V ČIERNOM
Šarkaniáda
V októbri sa v našej škola uskutočnila Šarkaniáda. Súťaž bola zameraná na výrobu vlastnoručne vyrobených šarkanov, pričom sa jej zúčastnili žiaci 1. až 4. ročníka. Deti boli nadšené a kreatívne, pretože každé z nich prinieslo na súťaž svoj originálny výtvor. Šarkany mali rôzne farby, tvary a veľkosti, čo len umocnilo atmosféru radosti a súťaženia. Niektoré deti si dali záležať na detailoch, iné vsadili na nápaditosť a originalitu. Každý šarkan bol jedinečný, a preto sme sa rozhodli oceniť všetkých žiakov. Každé dieťa si tak odnieslo domov malú odmenu a hlavne pocit hrdosti na svoju prácu. Súťaž vo výrobe šarkanov bola skvelou príležitosťou pre deti, aby prejavili svoju kreativitu a remeselné zručnosti. Veríme, že táto tradícia bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch a tešíme sa na ďalšie úžasné výtvory našich mladých tvorcov.
Svet okolo nás - Indonézia
Dňa 24.10.2024 sa žiaci druhého stupňa zúčastnili cestovateľskej prezentácie Svet okolo nás – Indonézia – Sopečná odysea. Indonézia ako súostrovná krajina pozostáva z viac ako 17 000 ostrovov. Indonézia ponúka neuveriteľné prírodné scenérie - od tropických lesov Sumatra a Bornea až po nádherné pláže na Bali. Dozvedeli sme sa, že do roku 2050 bude pod vodou na 95 % celé hlavné mesto Jakarta, preto už budujú na inom mieste nové hlavné mesto. Odniesli sme si kopec nových informácii a fotografických zážitkov. Už teraz sa tešíme na Svet okolo nás – Ekvádor.
Popoludnie s hrou Finančná odysea
Všetci žiaci druhého stupňa mali možnosť sa zapojiť do akcie – Popoludnie s hrou Finančná odysea. Dňa 14.10.2024sa do tejto hry rozhodlo zapojiť 5 žiakov, reálne sa akcie zúčastnili 4 – a to Michal Timko – 5. ročník, Dávid Kučmáš a Marco Hadvab – 6. ročník a Zuzka Pavlišinová – 8. ročník. Finančná odysea je stolová hra, ktorej cieľom je naučiť hráča získať finančnú slobodu – nemať žiadne úvery, mať dom alebo byt, mať pasívny príjem 1 500 FL a hotovosť 36 000 FL.
Tešíme sa na Popoludnie s hrou Finančná odysea 18. novembra a pozývame aj ďalších hráčov, ktorí sa chcú naučiť byť finančne slobodní.
iBobor
Minulý pracovný týždeň od 4. novembra do 8. novembra 2023 sa niesol v súťažnom duchu. Niekoľko našich žiakov sa zapojilo do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. Naši žiaci súťažili v štyroch kategóriách – Drobec (2.-3. ročník), Bobrík (4.-5. ročník), Benjamín (6.-7. ročník) a Kadet (8. – 9. ročník). Statočne sa popasovali s náročnými úlohami, ktoré preverili ich logické i algoritmické myslenie a schopnosť využívať informačno-komunikačné technológie v rozličných úlohách. O tom, že úlohy boli skutočne náročné, svedčí aj percentuálna úspešnosť v jednotlivých kategóriách.
V kategórii Drobec sme tento rok na našej škole nemali úspešných riešiteľov. V kategórii Bobrík sme mali jedného úspešného riešiteľa - piataka Miška Timka, ktorý získal 60 bodov s úspešnosťou 74,16%.
V kategórii Benjamín sme mali dvoch úspešných riešiteľov, siedmakov – Lenku Okohribovú, ktorá získala 50,66 bodov s úspešnosťou 75,03% a Kristiána Sekeráka, ktorý získal 59,99 bodov s úspešnosťou 88,49 %.
V kategórii Kadet sme mali jednu šikovnú úspešnú riešiteľku - deviatačku Lauru Kudláčovú, ktorá získala 53,33 bodov s úspešnosťou 91,27%.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.
Olejko chráni prírodu
Sme školou, ktorej na srdci leží zdravý životný štýl, zdravé prostredie. Preto sa snažíme vychovávať našich žiakov k environmentálnym hodnotám. V šk r. 2024/2025 sme sa zapojili do projektu OLEJKO CHRÁNI PRÍRODU. Tento výnimočný projekt učí deti, akým ďalším a zároveň jednoduchým spôsobom môžu prírodu chrániť. Projekt „Olejko chráni prírodu“ sa usiluje o ochranu životného prostredia formou správneho nakladania s použitým kuchynským olejom, ktorý produkuje väčšina z nás pri príprave rôznych vyprážaných jedál.
Zapojenie sa do projektu „Olejko chráni prírodu“ má množstvo významných benefitov:
- Ochrana prírody: Správnym triedením a likvidáciou použitého kuchynského oleja pomáhate predchádzať znečisteniu vody, pôdy a celého ekosystému.
- Podpora triedenia a udržateľnosti: Olej, ktorý škola prostredníctvom tohto projektu odovzdá, sa dá znovu využiť na výrobu biopalív, čím prispievate k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a k udržateľnému rozvoju.
- Prevencia problémov v infraštruktúre: Nesprávne likvidovaný olej spôsobuje upchávanie kanalizácií a problémy v čističkách vôd. Triedením oleja prispievate k bezproblémovému fungovaniu týchto systémov.
- Ceny pre školu: Aktívnym zapojením do projektu má každá škola šancu získať milé ceny od partnerov projektu formou žrebovania alebo rôznymi súťažami.
Ako na to?
Zapojením do projektu škola získala nádobu, do ktorej môžu všetci prepálený olej z ich domácnosti odovzdávať.
Olej po vyprážaní necháte vychladnúť, cez sitko a lievik prelejete do čistej plastovej fľaše a poriadne uzatvoríte. Fľašu s použitým kuchynským olejom následne môže rodič, žiak, príbuzný alebo zamestnanec školy odovzdať v priestoroch školy do nádoby na to určenej. Tento použitý olej sa následne ďalším spracovaním použije na výrobu biopaliva (bionafty). Olej zbierajte do fľaše dlhodobo.Aktívnou účasťou v projekte „Olejko chráni prírodu“ aktívne prispievate k čistejšiemu a zdravšiemu prostrediu pre nás všetkých.
Podporili sme útulok
V októbri sme si pripomenuli Medzinárodný deň zvierat, ktorý nám pripomína význam ochrany a starostlivosti o zvieratá. Pri tejto príležitosti sme zorganizovali zbierku na kúpu krmiva pre psíkov v útulku v Michalovciach. Našim cieľom bolo pomôcť týmto opusteným a často týraným zvieratám . Každý kúsok pomoci znamená pre nich lepší deň a väčšiu nádej na nový domov. Za vyzbierané peniažky od žiakov a učiteľov sme kúpili krmivo, ktoré Jurko osobne odovzdal zamestnancovi útulku, ktorý ich rozdeli psíkom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a prispeli k tejto ušľachtilej veci!
Krajské kolo v stolnom tenise dievčat
Dňa 7. novembra sa dievčatá v zložení Zuzka Pavlišinová, Diana a Laura Kudláčové a Lenka Kostičová zúčastnili krajského kola v stolnom tenise v Margecanoch, kde si v A skupine vybojovali výborné druhé miesto, čo im zabezpečilo postup do semifinále. V semifinálovom zápase čelili silnému súperovi, ktorý bol len o malý krôčik lepší, a tak sa naše hráčky posunuli do boja o 3.-4. miesto.
Posledný zápas bol náročný a napínavý do posledného momentu. Aj keď sme medailu tesne nezískali, odchádzame s pocitom hrdosti a veľkým úspechom, pretože naše dievčatá predviedli skvelé výkony a bojovali až do konca.
Sme na ne veľmi hrdí a ďakujeme im za úspešnú reprezentáciu školy!
11
Svetový deň behu
Svetový deň behu si pripomíname 5. novembra od roku 1999. Ide o charitatívnu akciu na podporu boja proti chudobe vo svete. Cieľom je nielen získanie finančných prostriedkov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o príčinách a riešeniach extrémnej chudoby vo svete.
Naša škola sa zapojila do osláv tohto dňa, ktorý sme využili aj na podporu aktívneho životného štýlu. Na hodinách telesnej výchovy sme usporiadali symbolický beh na 1000 metrov, kde si žiaci mohli vyskúšať svoje bežecké schopnosti.
K bežeckému výkonu sa pridala aj p. uč. Veronika, ktorá to spolu so žiakmi úspešne zvládla. Ako prvý dobehol siedmak Jaro s časom 2,5 min./1km, za ním deviataci Johny a Tobias s časom 3,25 min./1km. Zo ženského pokolenia ako prvá dobehla p. uč. Veronika s časom 4,35 min./1km, pokračovala ôsmačka Zuzka s časom 5 min./1km a za ňou v tesnom závese šiestačka Sofia s časom 5,2 min./1km. Pochvala patrí aj ostatným bežcom, ktorí symbolický kilometer poctivo odbehli.Tento športový deň priniesol nielen radosť z pohybu, ale aj množstvo povzbudzovania a súťažného ducha medzi spolužiakmi.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa do bežeckého dňa zapojili, a veríme, že šport bude aj naďalej dôležitou súčasťou života našich žiakov.
16
Chutne uvaríme a ušetríme
Dňa 28.10.2024 si žiaci 6. ročníka na hodine Finančnej gramotnosti a aj popoludní z vlastných a zakúpených potravín upiekli pizzu. Každá dvojica si upiekla svoju vlastnú pizzu. Zeleninovú, gazdovskú, šunkovú ... . Náklady na 6 ks chutnej pizze predstavovali približne 20 €. Ak by sme si ich kúpili v pizzérii, tak by nás 6 ks takejto pizze vyšlo minimálne 36 € , bez dopravy. Týmto sme chceli, pri príležitosti 100. ročníka Svetového dňa sporenia (31.10.), poukázať na to, že ak si uvaríme jedlo v domácich podmienkach, tak ušetríme peniaze, ktoré môžeme použiť na niečo iné. Jednoducho povedané: Variť doma je lacnejšie ako stravovať sa v reštaurácii.
2
Jesenné prázdniny
Oznamujeme žiakom a rodičom, že v dňoch 30. - 31.10. 2024 (streda - štvrtok) sú JESENNÉ PRÁZDNINY.
V piatok 01. 11. 2024 je deň pracovného pokoja - Sviatok Všetkých svätých.
Vyučovanie začne opäť v pondelok 04.11.2024.
Inšpiratívni matičiari – putovná výstava
Súčasťou Medzinárodného dňa školských knižníc, stretnutia starých rodičov pri Popoludní s čajom a príbehmi a spomienke na J. G. Tajovského bola aj putovná výstava Matice slovenskej Inšpiratívni matičiari. Banery významných osobností Matice slovenskej nám zapožičal Dom Matice slovenskej so sídlom v Michalovciach. Žiaci sa oboznámili s dvanástimi významnými osobnosťami Matice slovenskej, ktorých život ovplyvnil dejinný vývoj Matice slovenskej, slovenského národa a sú zdrojom inšpirácií pre súčasnú mladú generáciu. Na baneroch spoznali známych spisovateľov, dejateľov, výtvarníkov i politikov. Možno aj z našich radov raz niekto bude súčasťou takejto výstavy. Za prepožičanie ďakujeme PhDr. Karin Obšatníkovej, PhD., riaditeľke Domu Matice slovenskej v Michalovciach.
10
Jozef Gregor Tajovský a chlebík
Aj piataci si pripomenuli Jozefa Gregora Tajovského. Na hodine Viem, čo zjem sa rozprávali o jednoduchom „chudobnom“ stravovaní za čias života J. G. Tajovského. Dozvedeli sa o jeho diele Horký chlieb a na chutnom chlebíku s mliekom si pochutili a následne sa pobrali „bádať“. Stretli sa v skupinkách s tromi generáciami - p. riaditeľkou Martou, p. asistentkou Veronikou a susedou, tetou Annou, ktoré im porozprávali o tom, ako sa ony stravovali v detstve. Z rozhovorov zistili, že najjednoduchšie jedlá, takmer bez mäsa, mala 83 ročná teta Anna. O niečo pestrejší jedálniček mala p. riaditeľka a najpestrejší mala p. asistentka Veronika s množstvom zeleniny, ovocia, i toho exotického. Aj samotní žiaci hovorili o svojom jedálničku, ktorý je aj vďaka našej školskej jedálni pestrý. Bádanie sa žiakom veľmi páčilo.
2
Výročie Jozefa Gregora Tajovského – bloková výučba
„Do školy som nerád chodil, ale musel. I mať ma raz ubila, keď som vyhlásil, že nepôjdem do školy, ale na pílu robiť. Kamaráti mali už fajky, v karty sa mohli zahrať a ja – drv maďarskú mluvnicu, daj sa učiteľom šticovať a zbieraj špačky popod panské okná a na tanec nechoď, lebo nemáš za čo dať milému dievčaťu zahrať.“
J. G. Tajovský
Už zo spomienok Tajovského detstva a mladosti je zrejmé, že jeho život by mohol byť námetom pre román. Napriek tomu, že za mladi nerád chodil do školy a nemal v nej ani výborné výsledky, na vysvedčení sa mu objavili aj trojky, ba aj štvorka, stal sa z neho autor, o ktorom sa učíme aj 150 rokoch po jeho narodení. Bol nesmierne čestný a statočný človek, milovník slovenského vidieka a jednoduchých ľudí. Známe sú jeho nezabudnuteľné poviedky Maco Mlieč, Do konca, Mamka Pôstková i komédie Ženskú zákon a Statky zmätky, ktoré môžeme vidieť na televíznych obrazovkách každoročne počas vianočných sviatkov spolu s Mrázikom a Popoluškou.
Žiaci 7. a 9. ročníka si v blokovom vyučovaní pripomenuli jeho život, tvorbu. Podrobne sa venovali dielu Maco Mlieč, ktoré čítali v skupinách, využili rovesnícke vyučovanie, pozreli si stvárnenie tejto poviedky v podaní Michala Kubovčíka, alias Baštrng, ktorý im toto dielo ponúkol formou piesne na motívy Michalela Jacksona Billy Jean. V diskusii spoločne hľadali Maca Mlieča vo svojom okolí a hovorili o tom, ako sa spoločnosť „starala“ o týchto ľudí za čias Tajovského, počas besnenia fašizmu a ako sa stará o týchto ľudí dnes. Pochopili, že hodnota človeka nie je v jeho zovňajšku, talentoch, bohatstve, ale v jeho vnútri.
Môžem smelo povedať, že diskusia s našimi žiakmi mňa, ako učiteľku, veľmi potešila, ich pohľad a názor nesmierne povzbudil. Vyrastajú z nich empatickí ohľaduplní ľudia s dobrým srdcom.
12
Napíšte nám
komunikujem so serverom, počkajte, prosím